החזון שלנו

המשימה שלנו היא לבנות עתיד דינאמי ופלורליסטי, באמצעות טיפוח קהילה של צעירים וצעירות, סקרנים, חושבים, פעילים וחוקרים, בישראל ובקהילה היהודית בארצות-הברית.

אנו שואפים ליצור חברה שמנהיגיה הם אנשים ונשים בעלי תפיסת עולם רחבה ומורכבת, שרואים בארון הספרים ובתרבות הישראלית – יהודית אמצעי לגילוי של משמעות, ליצירתיות ולשינוי.

 

מעוררים מחשבה, מכוונים לעשייה

לתכנית נבחרים צעירות וצעירים בעלי זהות מגוונת שיהיו שותפים להובלה וליצירה של תרבות, הגות, ערכים ויזמות חברתית בחברה הישראלית ובעולם היהודי. מתוך מסע משותף אל המגוון והעושר הגלומים בתרבות שלנו, אנו בונים קהילה המושתתת על יחסים חברתיים בעלי משמעות עמוקה, שמרחיבים את תפישת העולם של כל אחד ממשתתפי ובוגרי התכנית. אנו מעודדים את בוגרינו להטביע חותם בעולם, בחברה, ובעולם היהודי, ולהתפתח ולהוביל באחד או יותר מהמרחבים הבאים: הגות ומחשבה; חברה ויזמות קהילתית; קולות ערכיים; יצירה תרבותית.

_MG_0002.jpg
 

אדגר ברונפמן ז"ל

בשנת 1987, ייסד אדגר את עמיתי ברונפמן, רשת של יהודים צעירים מישראל ומצפון אמריקה, שחברים בה מספר מהכותבים, ההוגים והמנהיגים היהודים החשובים ביותר בעולם כיום.

אדגר מ׳ ברונפמן מוכר בזירה העולמית בעיקר בשל תפקידו כיו"ר קונגרס היהודי העולמי, וכן בעקבות  פעילותו  במאבק לשחרור יהודי ברית המועצות בתקופת מסך הברזל.

אדגר שם תקוותו ביכולת של אנשים צעירים לחצוב את הדרך, ולייצר פתרונות שחמקו מהדורות הקודמים. הוא העריך ראיה מעמיקה על פני רוחבית, איכות על פני כמות. אדגר עשה בחירה מושכלת להשקיע משאבים אדירים בתכנית שאפתנית ברמה הגבוהה ביותר, שהמשתתפים בה נבחרים בקפידה רבה. היתה לו הסבלנות והיכולת לראות קדימה, ואלה איפשרו לו להגיע להבנה שבחירה מדויקת בקבוצה קטנה של אנשים צעירים מוכשרים, שנה אחרי שנה, תייצר רשת שתגדל בהדרגה. אותה רשת תתפתח וכח ההשפעה שלה יגדל למימדים שחורגים הרבה מעבר למספר בוגרי התכנית גרידא

אדגר האמין עמוקות בדמוקרטיה, בצורתה האמיתית והבסיסית. הוא היה נחוש בדעתו כי התקדמות לעבר עתיד טוב יותר, עבור העם היהודי והאנושות כולה, כרוכה בשיח פתוח ונלהב. במרוצת השנים, אדגר למד שיהודים שיש להם קשר חזק לטקסט יהודי, אלה הנטועים בקסם ובקושי שנוצר ברגע של התמודדות עם טקסטים אלה, בלא תלות בקיום אורך חיים דתי כזה או אחר, הם האנשים שיש בידיהם את ארגז הכלים המתאים לעצב את עתידו של העם היהודי, ולהביא את העולם למקום טוב יותר.

 

תכנית צפון אמריקנית

תכנית העמיתים הצפון אמריקנית מתקיימת במקביל לתכנית הישראלית.

בתכנית 26 עמיתים ועמיתות בכיתה י"א, מכל רחבי צפון אמריקה. הקבוצות נפגשות בקיץ בישראל ובדצמבר בארה"ב. המפגש הוא הזדמנות ייחודית להיכרות עם יהודי התפוצות ועם הפנים המגוונים של יהדות התפוצות. החיבור עם התכנית האמריקנית הוא עוד נדבך במסע בעקבות הזהות היהודית והישראלית של העמיתים והעמיתות.

 

הצוות שלנו

צוות התכנית משלב צוות חינוכי קבוע, מורים ומורות, וצוות מנהלי.

התהליך החינוכי מובל על ידי מנחים, שמסייעים בהכוונה אך לא מספקים תשובות עבור העמיתים או במקומם. המורים והמורות שלנו, הם אנשי הגות ומעשה המביאים איתם ידע מגוון ומעמיק בטווח רחב של נושאים שנע בין ארון הספרים היהודי, פילוסופיה, הגות, תרבות, חברה וקהילה. הם מלווים את התכנית וממשיכים לנכוח גם בחייהם של בוגרי ובוגרות התוכנית, בפעילויות עיון ודיון לאורך השנה. 

יובל נוסן, בוגר עמיתים 2009, גר בירושלים, נשוי לאלישבע ואבא לנטע. גדל בהושעיה, התנדב לשנת שירות כחלק מארגון 'צמרת' ולאחריה למד בישיבת 'הר עציון'. שירת ביחידת העורב של הנח"ל כלוחם, מפקד וקצין. כיום סטודנט לתואר שני בחוג לספרות עברית  כחלק מתכנית 'רביבים' להכשרת מורים באוניברסיטה העברית, מלמד תנ"ך בתיכון ומנחה קבוצות בארגון 'גשר'. 

יובל נוסן

מנחה עמיתים 2021

אלי גר בישוב קדם ערבה, נשוי לרותם ואב לשקד. גדל בקרני שומרון ושירת ביחידת אגוז כלוחם ומפקד. עבד כחמש שנים ב"מסע ישראלי" כמדריך, מנחה קבוצות, רכז ורכז גיוס. בוגר תואר ראשון בעבודה סוציאלית בדגש קהילתי מאוניברסיטת אריאל. בוגר תוכנית 'ישראל 2050' להכשרת אקטיביסטים למדיניות חברתית-כלכלית. במהלך התואר הראשון יזם את הפורום להסדרת מעמד הסייענים - פורום של אנשי תקשורת, משפט ובכירי צבא לשעבר העוסק בזכויות משתפי פעולה לשעבר עם כוחות הביטחון. 

אלי טפלו

מנהל פרויקטים

אשת חינוך ופעילה חברתית דרומית, תושבת באר שבע. מרצה בקריה האקדמית אונו במחלקה ללימודי יהדות. מנחה בבית מדרש קולות ובינ״ה והקימה מספר בתי מדרש בפריפריה. יועצת לגופים חינוכיים בתחום יהדות ישראלית, מלווה משפחות ויחידים בסוגיות חיים, כותבת ועורכת טקסטים סביב מעגל החיים היהודי. חגית היא ממקימי הפורום להתחדשות יהודית בנגב, ועומדת כעת בראשו וחברה ביוזמה הבין דתית בנגב. בעלת הסמכה לרבנות מבית המדרש לרבנים ע״ש שכטר. תחומי הלימוד, המעשה והמחקר של חגית עוסקים בפיתוח שפה בית מדרשית ובניית כלי עבודה למטפלים ולמחנכים. פסיכולוגיה ויהדות, פמיניזם מזרחי, ופיתוח טקסים סביב מעגל החיים.

חגית סבאג ישראל

מורה בתכנית העמיתים 2021

דפנה פעילה בתחומי היהדות הישראלית, פיתוח קהילה, וקהילות צעירים מזה שנים רבות. היא מילאה תפקידים ניהוליים וחינוכיים במכון מנדל למנהיגות, בית תפילה ישראלי ומרכז זלמן שז”ר, והיתה שליחה קהילתית בכירה בקהילת מטרו ווסט, ניו ג’רזי. בוגרת החוגים לפילוסופיה יהודית ומדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב, למדה לתואר שני בתכנית לפרשנות באוניברסיטת בר אילן, בוגרת בית מדרש לתלמידים מצטיינים במדעי היהדות במכון הרטמן, ובוגרת התכנית לניהול מוסדות תרבות והתכנית לייעוץ בהתפתחות קריירה באוניברסיטת תל אביב. שמשה בהתנדבות  כיו"ר פורום ארגוני הבוגרים בישראל וחברת הועד המנהל.

דפנה יזרעאל

מנהלת עמיתי ברונפמן בישראל 

בקי היא בוגרת תכנית עמיתי ברונפמן ארצות הברית (1997). היא בעלת תואר ראשון בהצטיינות מאוניברסיטת Barnard שבניו יורק בלימודי ארצות הברית. בעבר עבדה בקי בחברת Ernst & Young בניו יורק כמנהלת תחום עשייה חברתית ובארגון Diversity @ Work, עמותה הפועלת לשילוב מבוגרים עם צרכים מיוחדים במקומות עבודה, במלבורן, אוסטרליה.

כבוגרת עמיתי ברונפמן; היא הייתה פעילה בקהילת הבוגרים כחברה בוועד המייעץ, ובשנת 2008 הצטרפה לצוות התכנית כרכזת בוגרים, וב-2011 כמנהלת שותפה של התכנית. ב-2016 מונתה למנכ"לית. בקי חיה בברוקלין, ניו יורק עם בעלה מייקל ובנותיה מרים ופרל.

בקי וורוינדה

מנכ"לית עמיתי ברונפמן 

בוגרת עמיתי ברונפמן 2014, גרה בירושלים. לפני הצבא למדה במכינת "לכיש" בקיבוץ בית גוברין , ולאחר מכן במדרשת לינדנבאום בירושלים. את שירותה הצבאי מילאה ביחידת 8200. כיום לומדת משפטים ומדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, ורכזת קבוצת הנוער של עמותת "רצים ללא גבולות" שהיא שותפה ליסודה, המחברת בין נוער ערבי ויהודי בירושלים דרך ריצה משותפת. 

שושנה בן דוד

רכזת לוגיסטית

שירה בוגרת תכנית עמיתי ברונפמן (2010). בוגרת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ובהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית. מלאה תפקידים שונים בהדרכה, הנחיה, ריכוז וכתיבת תוכן בעיתון 'אותיות', במדרשת לינדנבאום, בבית אביחי, בחוגי סיירות של קק"ל, ובקורסי הכשרת מדריכי טיולים מטעם משרד החינוך. הדריכה והנחתה את תכנית העמיתים בשנים 2017-2019. מרכזת את תכניות הנוער בבית אביחי, ואת פעילות בית מדרש 'מעין' שבגוש עציון. נשואה לאמיתי, מתגוררת בירושלים.

שירה רוזנק

מנהלת קהילת בוגרים

זר היא בוגרת עמיתי ברונפמן 2013, גרה בירושלים, נולדה וגדלה בשלומי שבצפון. לפני הצבא, למדה במכינת "בית ישראל" בירושלים. בצבא שרתה במערך מגל כמ"כית טירונים ולאחר מכן חזרה להדריך במכינת "בית ישראל". הדריכה במסע ישראלי והייתה רכזת בתכנית עמיתי ברונפמן בשנת 2018. בוגרת תכנית "מסעות דעת" במכון ון ליר. לומדת משפטים ועבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית

זר וקנין

מנחה עמיתים 2021

נאווה היא בוגרת תואר ראשון בתקשורת וניהול במסלול האקדמי המכללה למנהל עם התמחות בתקשורת שכנועית ודיגיטלית. היא גרה בירושלים עם בן זוגה ישראל ושני בניהם.
נאווה היא ילידת צרפת, אשר גדלה והתחנכה בירושלים. היא עלתה לארץ בגיל 4 עם משפחתה. היא למדה בתיכון אולפנה תורנית לאומנויות עם התמחות בתיאטרון.
את השירות הלאומי שלה היא עשתה בחוות סוסים אשר מתמחה ברכיבה טיפולית ומטפלת באוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים.

נאווה מלכי

מנהלת תפעול

רני הוא עמית מחקר ומנהל מחלקת הטקסים במכון הרטמן. בוגר תואר ראשון בהיסטוריה כללית ומחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים ובה גם למד לתואר שני בהיסטוריה אמריקאית. כתב דוקטורט בחוג לפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר-אילן שנושאה הוא התרבות היהודית -ישראלית בעיניו של אברהם שלונסקי. בוגר בית המדרש המתקדם של מכון שלום הרטמן, היה מנהל עמית ושותף להקמתה של תכנית בארי, וניהל את בית הספר להוראת תרבות ישראל. שימש כאיש סגל במכללת "עלמא", בתכנית "אופקים" של אוניברסיטת תל-אביב וכן שהה שנה כמרצה אורח ב"פידיאה", המכון ללימודי יהדות בסטוקהולם, שבדיה. בשנת 2004 היה ממקימי בית תפילה ישראלי בתל-אביב, הפועל כקהילה החוגגת יחד שבתות, חגים וטקסי חיים ומקיים פעילות חינוכית וחווייתית במרחב הציבורי הישראלי.

רני יגר

מורה בתכנית העמיתים 2021

ד”ר מיכל טיקוצ’ינסקי היא חוקרת, עורכת דין ורבנית. היא ראש בית המדרש לנשים במרכז האקדמי בית מורשה, ראש תוכנית ההלכה בבית מורשה ובתוכנית ללימודים גבוהים בבית המדרש לנשים במגדל עוז ומרצה במרכז האקדמי שלם.

ד"ר טיקוצ’ינסקי למדה משפט באוניברסיטת בר אילן ולימודי תלמוד במת"ן, ועשתה את עבודת הדוקטור שלה במחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר אילן. היא פרסמה מאמרים בנושאי הלכה, פרשנות התלמוד ומדיניות ציבורית לאור המשפט העברי בכתבי עת שונים, ובמסגרת עבודתה הציבורית היא שותפה, בין השאר, בפורום האורתודוקסי בישראל, וחברה בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת.

מיכל טיקוצ'ינסקי

מורה בתכנית העמיתים 2021

בוגר עמיתי ברונפמן 2005, וכיום חי בירושלים עם בת זוגו ובנו. בעשור האחרון פועל במרחבי תפר שונים בתוך השדה החינוכי היהודי-שראלי, מתוך ניסיון ליצור, להעמיק ולחבר תפיסות וזהויות שונות. בעבר עבד במגוון ארגונים לפיתוח זהותי יהודית מגוונת ושינוי חברתי ביניהם בינ״ה והמכון לחינוך יהודי חוויתי (IEJE). נטע עבד בעמיתי ברונפמן במגוון תפקידים ובשנים האחרונות כמנהל החינוכי של התכנית. כיום הוא מנהל את תכנית אנקאונטר בישראל המביאה מנהיגות ומנהיגים יהודיים ישראלים ממגוון רקעים לתהליכי למידה ובירור סביב הסכסוך הישראלי-פלסטיני  מתוך שאיפה ליצור מנהיגות יהודית חוצת מגזרים, מודעת ואמיצה ביחס לסכסוך ולאתגרים הנלווים לו. נטע בוגר תואר ראשון בספרות ערבית וספרות השוואתית באוניברסיטה העברית, ותואר שני במחשבת האסלאם באוניברסיטה החופשית בברלין.

נטע פוליצר

מורה בתכנית העמיתים 2021